Budowa wiaduktu stała się okazją dla ostródzkich strażaków do doskonalenia swoich umiejętności

Jako społeczeństwo mamy coraz to większą świadomość otaczających nas zagrożeń związanych z rozwojem cywilizacyjnym, chcemy coraz zdrowiej się odżywiać, aktywnie spędzać czas aby móc szczęśliwie korzystać z naszego życia.

Natomiast nie zdajemy sobie sprawy, że przedmioty codziennego użytku, które na co dzień mają za zadanie zwiększać nasz komfort życia są wykonywane ze złożonych związków chemicznych, które mają ogromny wpływ na dynamikę rozwoju pożaru wewnątrz naszych domów, i które w wyniku spalania wytwarzają ogromne ilości szkodliwych dla zdrowia ludzkiego substancji. Jednocześnie jest czymś naturalnym, że podczas pożaru wszyscy ewakuują się na zewnątrz, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Równie naturalnym jest fakt, że strażacy podążają w przeciwnym kierunku, wchodząc do wnętrza obiektów objętych pożarem. Co raz częściej na świecie zauważa się, że wzrost zachorowań na raka wśród strażaków jest coraz bardziej powszechny i prawdopodobnie jest powodowany przez kontakt z wyżej przywołanymi substancjami powstającymi podczas pożarów.Po zwarciu instalacji elektrycznej w naszym mieszkaniu, przy sprzyjających warunkach wciągu kilku minut może dojść do np. rozgorzenia, co oznacza, że wszystko co znajduje się w pomieszczeniu objętym pożarem ulega zapaleniu. Pomimo tego, że zjawiska pożarowe zachodzące wewnątrz współczesnych domów przebiegają dużo szybciej, na większą skalę oraz dużo gwałtowniej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, nie zmienia to faktu, że nasi strażacy nadal muszą sobie skutecznie i bezpiecznie radzić z takimi sytuacjami.

Dopiero co rozpoczęte prace budowlane związane z budową nowego wiaduktu nad przejazdem kolejowym w Ostródzie wiążą się z koniecznością wyburzenia dwóch obiektów budowlanych, stało się to wspaniałą okazją dla ostródzkich strażaków do przeprowadzenia warsztatów szkoleniowych z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych. Dzięki zaangażowaniu naszych kolegów ze stowarzyszenia CFBT.PL, którzy z różnych zakątków Polski dotarli do nas w roli instruktorów możliwe było przeprowadzenie wspomnianych warsztatów. Dały one ostródzkim strażakom możliwość zdobycia nieocenionej wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu wyżej wspomnianych zjawisk ale też poruszyły tematykę nie tak oczywistych ale realnych zagrożeń.

Każdego dnia szkolenie poprzedzone było prelekcją teoretyczną przeprowadzaną przez jednego z instruktorów, a następnie przy użyciu miniatur domów wykonanych z płyt drewnianych symulowane były zjawiska mogące zachodzić podczas pożarów wewnętrznych, jednocześnie mogące stwarzać zagrożenie dla działających strażaków. Część praktyczna ćwiczeń polegała na wykonaniu tzw. dema czyli rozpalenia pożaru wewnątrz pomieszczenia, w którym znajdowali się strażacy. Tego typu symulacja jest bardzo bliska rzeczywistym pożarom, a daje jedyną możliwość obserwacji zjawisk pożarowych zachodzących na chwilę przed sytuacjami, które mogą stwarzać realne zagrożenia dla życia i zdrowia strażaków podejmujących działania ratowniczo-gaśnicze. Realizm tych ćwiczeń dał również możliwość poznania swojego ciała oraz ograniczeń. Należy podkreślić, że sprzęt w jaki wyposażeni są strażacy nie gwarantuje im pełnego bezpieczeństwa, a jedynie ma za zadanie do minimum ograniczyć ryzyko obrażeń oraz zapewnić możliwie najlepszy komfort pracy. Ekstremalne warunki panujące podczas ćwiczeń dały możliwość lepszego poznania sprzętu jakim dysponujemy.   Ostatnim elementem szkolenia było gaszenie rozwiniętego pożaru wewnątrz jednego z pomieszczeń wspomnianych obiektów, obejmujących techniki, które optymalizują skuteczność działań gaśniczych i do minimum ograniczają zagrożenia dla działających strażaków.

W szkoleniu brali udział funkcjonariusze KP PSP w Ostródzie, strażacy z Jednostki Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, oraz druhowie z OSP Łukta, Dąbrówno, Brzydowo.

Poniżej zamieszczamy link do filmu prezentującego nasze szkolenie:  https://youtu.be/_r8jRqnUlFY

Opracował/zdjęcia: st. kpt. Marcin Wiśniewski

[/su_custom_gallery]

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wspólne warsztaty szkoleniowe W sali konferencyjnej ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP, 9 marca odbyło się spotkanie robocze dyżurnych stanowiska kierowania komendanta powiatow...
Warsztaty ratownicze „Ostróda – 18” Jak powszechnie wiadomo straż pożarna, pożarną jest już tylko z nazwy. Dzisiejsze czasy, rozwój cywilizacyjny niesie wiele zagrożeń. W środkach ma...
„KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO” – ĆWICZENIA POD... Pierwsza odsłona w powiecie ostródzkim akcji społecznej zainaugurowanej przez Pana Mariusza Błaszczaka – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, ...